نقش مادر در تربیت فرزندان

کودکانی که از همان کودکی با تربیتی اسلامی و با ایمان به خدا تربیت میشوند، دارای ایمانی قوی و روحیه و ارادهای نیرومند خواهند شد. پس از آنکه طفل متولد شد به نگهداری و مراقبت صحیح احتیاج دارد و باید به درستی و با اخلاق اسلامی او را آموزش دادتا به تعالی و رشد برسد .در حقوق اسلام به نگهداری و تربیت طفل حضانت می گویند .حضانت در لغت به معنای نگه داری است و البته بیشتر نگهداری جسمی کودک است . اما مادر معتاد باشد و سپردن حضانت طفل به او سلامت کودک را تهدید کند. در صورتی که به علت طلاق یا به هر علت دیگری والدین فرزند در یک منزل ساکن نباشند، هریک از والدین که فرزند تحت حضانت او نمی باشد حق ملاقات فرزند خود را دارد. جواب ساده این است که وقتی شما آدم مهربان، بخشنده، صادق و مؤدبی هستید افراد در کنارتان احساس خوبی خواهند داشت.

اما به طور کلی نفقه اولاد به عهده پدر است. دراینباره میتوان گفت تنبیه آخرین راه برای تربیت کودک بوده و بهتر است به عنوان گزینه نهایی مورد استفاده قرار گیرد.. کودک این را در می یابد که پدر برای او پناهگاه است، معلم است، رهبر و قانونگذار است. در احادیث رسیده از اهل بیت (علیهم السلام) نیز بر محبت به فرزند بسیار تأکید شده است. نکته دوم: اگر برای یکی از والدین مشکلی پیش آید، از قبیل عدم صلاحیت در نگهداری از فرزند و یا اینکه یکی از والدین به نحوه نگهداری فرزند توسط طرف دیگر اعتراض کند، باز هم امکان تغییر صاحب حضانت خواهد بود حتی در مدتی که اولویت با آن پدر یا مادر باشد. نخسین وظیفه والدین در قبال فرزند تربیت درست او است که در آیات و روایات مکرری بدان تأکید شده است. این ماجرا نه تنها در مورد پدر من بلكه در مورد تمام آقایانی صادق است كه متاركه و ازدواج مجدد داشته اند و یا در سنین بالا صاحب فرزند شده اند.

کودکان از ایشان خواستند تا برای مدتی همبازی ایشان شوند و این در هنگامی بود که حضرت میبایست در مسجد حضور داشته باشند تا نماز را بجای آورند. امّا دو نکته مهم که آگاهی از آن ها برای شما الزامی است. خانوادهای سعادتمند است که بتواند فرزندانش را براساس برنامههای دینی و اسلامی تربیت نماید. با این حال مادر لازم است که با همسر خود در تمام زمینهها مشورت کند و تصمیمات عاقلانهای درباره فرزندشان بگیرند که این موضوع تاثیرات مفید خود را بر کودکان خواهد گذاشت. مفهوم مصطلح حضانت که در میان عرف و جامعه رواج دارد، نگهداری و سرپرستی طفل توسط پدر و مادر است اما مفهوم این موضوع از لحاظ حقوقی باید به گونهای دقیقتر مشخص شود. نفقه طفل به چه میزان باشد؟ در این شرایط قاعدتا حضانت به پدر سپرده شود. این معنی از کلمات مفسّرین در ذیل آیه به دست میآید. تزکیه از ماده «زکات» به معنی نمّو و افزایش، و پاکیزگی از آلودگیها و کثافات است. یوسف در برابر اظهار ندامت برادران گفت یَغْفِرُ اللَّهُ لَکُمْ (۵)، خداوند شما را بیامرزد، ولى یعقوب به هنگامى که آنها نزد او اعتراف به گناه و اظهار ندامت کردند و تقاضاى استغفار نمودند، مىگوید: بعدا براى شما استغفار خواهم کرد و ظاهرا همانگونه که در روایات وارد شده هدفش این بوده است که انجام این تقاضا را به سحرگاهان شب جمعه که وقت مناسبترى براى اجابت دعا و پذیرش توبه است، به تاخیر اندازد.

نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که، در طلاق توافقی والدین حق دارند تنها در مورد حضانت فرزندی توافق کنند که در پسر کمتر از ۱۵ سال تمام سن داشته باشد و در دختر نیز کمتر از ۹ سال تمام سن داشته باشد، در غیر این صورت حق انتخاب با خود فرزند خواهد بود. اما زمانی که والدین برای نگاهداری طفل موافق نبوده و قادر به حل مسالمت آمیز موضوع نباشند دراین صورت قاعده کلی و اصل بر این است که مادر اولویت دارد فرزند پسررا تا دوسال نگهداری کند واین مدت برای فرزند دخترتا هفت سال افزایش مییابد. حضانت طفل با چه کسی باشد؟ اگر طلاق پدر و مادر به صورت توافقی باشد، باید در مورد نحوه ی ملاقات با طفل هم تصمیم گیری کنند. همچنین باید در خصوص چگونگی و نحوه ی ملاقات با فرزند هم تعیین تکلیف شود. پس از تولد نوزاد، اولین وظیفه والدین انتخاب نام خوب برای فرزند است. و از آیات و نشانههای خدا این است که از خود شما برای شما جفتهایی آفرید تا بدانها بیارامید و در میان شما دوستی و مودت و مهر برقرار ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید