راهکارهای درست تربیت فرزند چیست؟

به هر حال کسی که حضانت کودک را ندارد قانون برای وی حق دیدار با کودک را در نظر گرفته است به این ترتیب کسی که حضانت را دارد نمیتواند او را آنقدر دور کند که طرف دیگر نتواند وی را ملاقات کند و البته اگر کسی که حضانت را ندارد موافقت کند کودک را از کشور خارج کنند، کسی که حضانت را دارد باید نزد دادگاه برای برگرداندن کودک وثیقه مناسب بگذارد. و در آیات 2 و 3 سوره صف آمده است:«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ(2) کَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ؛ ای کسانی که ایمان آورد اید چرا چیزی می گویید که انجام نمی دهید، نزد خدا سخت ناپسند است که چیزی را بگویید و انجام ندهید». در رسالة حقوق فرمودند: «حقّ فرزند تو این است که بدانی او از توست و در پسند و ناپسند دنیای زودگذر دنبالهروی توست و به درستی که تو در تربیت نیکو و راهنمایی به سوی پروردگارش و یاریرسانی او در فرمانپذیری از خداوند نسبت به خویشتن و حقّ فرزندت پرسیده خواهی شد. گویا او را بهعنوان مبلّغ برای ترویج تشیع به بصره اعزام کرده بودند.

پس میتوان گفت نقش غذا در سلامتی و زیبایی جنین بسیار حائز اهمیت است اینکه غذا طیب و حلال باشد مسئلهای است که بسیار حائز اهمیت است، در دوران بارداری پدر باید تلاش کند غذایی که برای همسرش تهیه میکند از پول حلال باشد و مادر نیز باید به آنچه میخورد توجه ویژه داشته باشد که حلال باشد چرا که غذای حرام و یا غذایی که با پول حرام بهدست آمده باشد میتواند عواقب بدی برای فرزندش داشته باشد. البته باید توجه داشت هیچ قانون کلی برای کودک خوب بودن وجود ندارد؛ اما برای آن که یک کودک سالم و شاد را تربیت کنید لازم است عشق و علاقه خود را به او نشان دهید. نوازش یکی از غذاهای روانی کودک است باید به اندازه کافی از آن تغذیه شود. با وجودی که یکی از بهترین راه ها برای تشویق کودک به رفتارهای خوب، استفاده از سیستم جایزه دادن است اما باید توجه داشت این روش در کودکان دو سال به بالا بیشتر نتیجه می دهد. همچنین رفتارهای غیر منتظرانه کودکان را تا حدودی تحمل کنند.

به وعده خود وفا کنند. زمانی که یک کودک خردسال وارد 4 سالگی می شود، با تمرکز بیشتری قادر به انجام فعالیت های مربوط به خود و بازی کردن خواهد بود. اگر غالباً از رفتار کودک خود احساس “نا امیدی” می کنید، شاید انتظارات غیرواقعی دارید. تأکید و توصیه پیامبر اکرم(ص) و اهلبیت(ع) مبنی بر محبت به کودکان هرگز مانعی در راه تربیت صحیح آنان به شمار نمیرفت، بلکه آنان همانقدر که به فرزندان خود عشق میورزیدند و به تکریم میپرداختند، به تربیت و پرورش آنان نیز اهمیت میدادند و در این راه قاطعیت و جدیت داشتند. آیا پدر و مادرم با وی نیز همان رفتاری را خواهند داشت كه با من داشتند؟ برخی مادران نیز در این اندیشه هستند که چگونه میتوانند فرزندی را که به دنیا میآورند یک فرزند قرآنی پرورش دهند که برای رسیدن به این آروزها و آرمانها به روشهایی متوسل میشوند مثلاً برخی غذاها و میوهها را میخورند و برخی را که احساس کنند برای سلامتی و یا زیبایی فرزنداشان میتواند مضر باشند، مصرف نمیکنند. اغلب مادران وقتی میخواهند اقدام به بچهدار شدن کنند و یا با آگاه شدن از اینکه بچهای در راه دارند، به این فکر میکنند که چهطور میتوانند فرزندی زیبا و باهوش داشته باشند و یا چهکار کنند فرزندی سالم به دنیا بیاورند.

شبکههای اجتماعی و شبکههای رسانهای که امروز در دنیا میبینید، بلایی برای خانهها و خانوادهها است. به همین جهت یکی از بهترین و کوتاه ترین روش های تربیت برای نمونه و تربیت عملی هرچه کمال و جاذبه نمونه ارائه شده بیشتر باشد. نمونه هایی از این روش را در قرآن کریم ، می توان در داستان حضرت یوسف (ع) جست وجو کرد. روش بازی درمانی به کودکان اجازه می دهد که مسائلی را که نمی توانند در محیط روزانه شان مطرح کنند در قالب بازی ارائه دهند. والدین باید توجه داشته باشند که فرزندان آنگونه که آنها می خواهند نمی شوند بلکه آن طوری که آنها هستند؛ می شوند.آنها باید بین نظم در خانه و بیرون فرق قائل شوند و اجازه دهند در خانه آزادانه بازی کنند. صبور باشید و به کودک اجازه بدهید «خودش کارها را انجام بدهد» و شما در موارد لازم فقط «کمک کنید» تا به تدریج کارهایش را یاد بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید