اهمیت تربیت فرزندان از نگاه قرآن-اصول تربیت دینی کودکان

فرزندان در مرحله نوجوانی بسیار تاثیر پذیرتر از هر زمان دیگری هستند و یکی از نگرانی های پدر و مادر ها این است که نوجوان مان با چه کسانی دوست هستند و با آنها معاشرت میکنند و چرا او با دوستانش صمیمیت زیادی دارد و ناراحتی هایی از این قبیل که والدین با آن درگیر هستند. یکی از مهم ترین مشکلات در مرحله نوجوانی این است که فرد سریع به بلوغ جنسی میرسد یعنی زود تر از بلوغ اقتصادی، به همین دلیل است که بعضی نوجوانان برای اینکه به استقلال و هویت برسند ترک تحصیل کرده وبه دنبال شغل هستند. اسلام از همان آغاز تولد دوران دوم کودکی، دستور میدهد که آثار بلوغ زودرس را باید در کودک از بین برد و لذا چنین دستوری را برای والدین ارائه نموده است. اگر در روانشناسی نوجوانان اطلاعات داشته باشیم متوجه میشویم که با پیدا شدن نیاز های جدیدی که در بلوغ به وجود می آید، در ذهن نوجوان آینده ای نامعلوم شکل میگیرد که موجب ترس و اضطراب در او میشود.

پدر و مادرها نباید سخت گیر باشند، باید آزادی هایی را به فرزند نوجوان خود بدهند و زمینه بازی و تفریح، سرگرمی و خوشگذارنی کردن را برایش فراهم کند. شایان ذکر است که مبلغ نفقه مطابق تورم سالیانه قابل افزایش خواهد بود و هر فرزند نفقه جداگانه خواهد داشت. به او گفتم كه آن را در هر جایی بر سر نگذارد. هر سنی توقعات و انتظارات مناسب با آن سن را میطلبد. از سوی دیگر، نباید این تصور پیش بیاید که می توانیم با استناد به این جمله به کودکان اجازه انجام هر کاری را بدهیم؛ مسلماً در موقعیتی که امنیت جانی و روانی کودک در میان باشد، این امنیت، اهمیت بیشتری پیدا می کند و در چنین زمانی محدودیت هایی برای کودک باید ایجاد شود ولی با همه اینها شیوه درست تر این است که محیط بازی کودکان را امن کنیم تا آنها بدون ترس و دغدغه بتوانند کنجکاوی کنند و ضمن بازی، آموزش هم ببینند.

این یکی از مهمترین اصول است که آنچه شما انجام می دهید بر روی رفتار کودک اثر گذار خواهد بود. مقاله «اصول و روش های تربیتی سورہی لقمان» اثر اسماعیل دانش (۱۳۸۹)، شش اصل و روش با عنوان های «اصل حریت و روش محبت»، «اصل تذکر و روش موعظه»، «اصل خدامحوری و روش دوری از شرک»، «اصل کرامت و توجه دادن به امور آخرتی» و «اصل عبودیت و روش ایجاد روحیه شکرگذاری» را بررسی کرده است. حفظ جایگاه پدر و مادری چیزی نیست که از ابتدا باشد بلکه به مرور زمان به دست می آید و هم چنین مطالعه درباره روش های تربیتی و جایگاه روانشناسی در نوجوان نیز کمک زیادی به والدین میکند. در این شرایط معمولا والدین چندان به اثربخشی این روش ها توجهی ندارند و به عنوان تنها راهی که آموخته اند از آن استفاده می کنند. یا به تعبیر دیگر نشان دادن عشق و محبت به فرزندان تنها راه پرورش و رشد دادن ذهن و جسم کودک نیست . این یک امر غیر ممکن است که بتوان تنها با محبت کردن به کودک او را به درستی پرورش داد. اگر توقعی از نوجوان دارید و یا چیزی از او می خواهیم باید با قاطعیت و دوستانه آن را بیان کنیم، زیرا نه تنها با بد اخلاقی و تندی کاری پیش نمی رود و چیزی درست نمیشود بلکه باعث دوری نوجوان از پدر و مادر می شود.

زیرا در رشد بهنجار و رابطه صمیمانه و واقعی در مسیر بزرگ شدن کودک، میزان این مطلوب بودن به تدریج کم می شود، تا زمان نوجوانی که وی احساس می کند نه تنها می تواند به پدر برسد، بلکه می تواند بهتر و بالاتر از او باشد. روانشناسی در نوجوان مسائل کاربردی را برای والدین به همراه دارد که عمل کردن به آن کار سختی نیست و باعث میشود که بهتر این مرحله را مدیریت کنیم. دوره نوجوانی مانند دوره ی کودکی گذرا است و میگذرد، ولی تاثیررفتار ما به این مرحله می تواند تا همیشه روی زندگی ان ها موثر باشد. البته باید روانشناسی در نوجوان را از منابع معتبر مانند کتاب های روانشناسان در حوزه روانشناسی کودک و نوجوان وهم چنین در سایت روانشناسی کودک و نوجوان که ازمنابع موثق معرفی می شوند کمک گرفت و آینده ای خوب و روشنی برای فرزندانمان رقم بزنیم. در بعضی اوقات باید اجازه اشتباه کردن به آنها داده شود تا متوجه تاثیر بد بعضی اشتباهات شود و با وجود همه این موضوعات باید دوستی با نوجوان را حفظ کرد تا نکاتی برای پیشرفت او را متذکر شد. درحالی که باید با او صمیمی باشیم در عین حال هم باید قاطع باشیم و جایگاه خود را حفظ کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید